Copa Junior & Copa Branca i Tyresö

Nu i helgen åkte vi med nio tävlande från barn- och ungdomsgruppen för att tävla på Copa junior. Otroligt förväntansfulla och lite spända inför vilket som var första BJJ-tävlingen för många av barnen. Vi alla lärde oss massor om vår sport men framförallt om oss själva. Det var underbart att se hur vi alla hjälpte varandra och utvecklar denna tillsynes individuella idrott till ett lagspel. Stort tack till alla ledare och föräldrar som bidrog till denna upplevelse. Framtiden ser ljus ut!

På lördagen var det vuxengruppens tur att prova lyckan i Copa Branca. Fem starka och välförbereda nybörjare åkte för att visa upp klubbens kunskaper. Det är alltid kul att se hur mycket vi lär oss av att åka ut och tävla. Tävlingen gick som vanligt bra och det fylldes på med bling-bling på klubbens medaljvägg.

Nästa helg åker vi ner med tio tävlande för att dominera på Swedish BJJ Open i Stenungsund, årets höjdpunkt enligt många!

Kommentarer

Arkiv

Länkar

-

Senaste kommentarer

Senate inlägg

Etikettmoln

-